środa, 9 sierpnia 2017

Podróże kulinarne Tomasza: Sałatka Cezar

Historia sałatki Cezar

Cezar to rodzaj popularnej sałatki, którą można spotkać w restauracjach na całym świecie. Jaka jest jej historia i jakie produkty wchodzą w jej skład? Za twórcę sałatki Cezar uznaje się włoskiego kucharza Caesara Cardiniego, który był właścicielem restauracji w meksykańskim mieście Tijuana. Według jego córki, Rosy, wymyślił on danie w roku 1924, kiedy pewnego dnia skończyły mu się zapasy i musiał przyrządzić coś z produktów, które zostały mu w spiżarni.



Głównym składnikiem sałatki Cezar jest sałata rzymska, będąca najstarszą z używanych przez człowieka. Znana była już w starożytnym Rzymie, Egipcie oraz Grecji. Do naszego kraju trafiła zapewne w połowie XVI wieku za sprawą królowej Bony. Ze względu na kształt liści nazywano ją często sałatą długolistną. Spożywana jest głównie na surowo, lecz wytrzymałość jej liści sprawia, że można ją również smażyć i grillować.

W skład sałatki Cezar wchodzi także parmezan, czyli ser twardy typu podpuszczkowego produkowany z krowiego mleka. Wywodzi się on z północnych Włoch, z regionu Emilia – Romania. Danie to nie może się obyć również bez sosu Worchester, którego podstawą jest ocet słodowy, ocet winny oraz sos powstały w wyniku fermentacji anchois. Świetnie nadaje się on również jako przyprawa do mięs, zup czy makaronów.

Pozostałe składniki sałatki Cezar to jajko, grzanki, sok z cytryny, ocet winny, czosnek, oliwa czosnkowa, sól oraz świeżo starty pieprz. Istnieją rozmaite warianty tej sałatki. Dużą popularnością cieszą się wersje z dodatkiem kurczaka, anchois lub innymi rodzajami sałaty lub sera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz